Klima ntc ne işe yarar

Klimada NTC nedir ve Ne işe yarar ?

Klimada kullanılan NTC adındaki parça genel olarak ortamın sıcaklığını algılamaya ve klimaya bu değerler doğrultusunda ısıtılması yada serinletilmesi ile alakalı bilgi vererek istenilen iklimlendirmenin sağlanmasını sağlamaktadır. Genel olarak bunlara Algılayıcı , Sensör denilmektedir ve amaçlarıda bu doğrultudadır. Sensörlerin iki tipi bulunmaktadır.

  • NTC (Negatif katsayılı Termistörler)
  • PTC (Pozitif katsayılı Termistörler)

NTC

Bu sensör türü sıcaklık artmında direncin değeri azalmaktadır ve buna paralel olarak sıcaklık düştükçe direnc  değeri yükselir yani bunu şu şekilde düşünebilirsiniz NTC değeri 1 olsun (Sabit değer) ortamdaki sıcaklık yükseldiğinde -0,1 – -0,2 şeklinde değer düşer sıcaklık düştüğünde ise tam tersi işlem gerçekleşir bu sayede klimanın vereceği serinlik yada sıcaklık değeri ayarlanmış olur.

PTC

Bu sensör ise alandaki sıcaklık arttığında direnç değeri artar ortam sıcaklıüı düştükçede direnç değeri azalır yani NTC’nin Ortam ısısı yükseldikçe direnç değeri artar, ısı azaldıkça direnç değeri azalır.

Klimalarda kullanılan sensör türleri genel olarak NTC sensörleri oluşturmaktadır ve bu sensörler sayesinde borunun sıcaklığı ve sıcak hava üflendiğinde sıcaklığın ölçümü yapan sensörlerdir. Bu sensörlerde herhangi bir arıza oluştuğunda bağlı oldukları kartta arıza moduna geçme veya sıcaklık algılanmadığı içinde istenilen sıcaklık yada soğukluk sağlanamayabilmektediri. Tamirleri olmayan bu parçanın değişimi ile sorun ortadan kalkmaktadır.

Birçok çeşiti olan bu parçaların uygun değerlerde kullanılması önemlidir zira eğer değerleri uygun olmayan NTC ler kullanılması istenilen randımanın alınmamasını sağlamaktadır, örnek bir NTC aşağıdaki gibidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
İletişim Adresi