Klima kumadası algılamama arızası

Klima Kumanda Algılamam Arızası ve Olası Nedenleri

Klimanızı kullanırken bir müddet sonra klimanın kumandası ile komut vermeme sorunu genelde birçok klima kullanıcısının yaşamış olduğu sorundur bu sorunla karşılaştığınızda bir kaç test ile cihaz arızasımı yoksa başka birşeymi olduğunu anlayabilirsiniz. Öncelikle kumandanızda şüphelenin kumandayı düşürmüş yada bir yere çarparak bozmuş olabilirsiniz. Bunun testini yapmak için sinyal verip vermediğini kontrol etmeniz gereklidir bir akıllı cep telefonunuz varsa kamerasını açıp kumandanın önündeki lambaya bakınız bu bakma sırasında’da kumandanın tuşlarına basınız eğer bir sinyal göremezsiniz cihazınızın pillerini değiştirip tekrar deneyiniz. Eğer yine göremezseniz kumandanız büyük bir ihtimalle bozulmuştur.

Bir diğer sorun ise klima kumandasının uzaktan işlememesi yakınına gelince komut verebilmesidir. Böyle bir sorun iki sebepten olabilir kumandanızın ya pili düşüktür yani değiştirmeniz gerekebilir yada klimanızın göz sensörü çok kirlenmiş ve algılamıyor olabilir.

Teknik bir arıza ise kumanda pili değişmiş klima iç ünite gözü temiz ise ya sensör arızalıdır yada iç ünite elektronik kartı arızalıdır. Bu parçaların değişimini hemen hemen her klima servisi kolaylıkla yapmaktadır.

Umarım  bilgiler işinize yaramıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
İletişim Adresi