Klima kapasitörü ne işe yarar

Klimadaki Kapasitör (Kondansitör) Ne İşe Yarar ?

Kapasitörler cihazların çalışmasındaki ilk hareketin yani enerjinin geldiği elektronik alettir. Bu elektronik alete gelen voltaj sayesinde ilk kalkışı yapar ve motor devreye girer yükün bir kısmını bu cihaz sayesinde kaldırmış olur.

Kondansitörlerin iç kısım aralarında yalıtılmış iki metal levya yada yalıtkan madeelerden oluşmuş elektrik akımını düzenleyen parçadır. Bu yalıtkana Dieelektrik adı verilir ve aşağıdaki türlere bölünürler.

  1. Kağıtlı Kondansitör
  2. Havalı Kondansitör
  3. Eloktrolitik Kondansitör

İlk (Tetikleyici) Hareket Kondansatörü

Klima kompresörü ilk hareket enerjisini bu kondansitörden almaktadır. Kısacası elektrik motorlarında kalkış yaparken zorlanmaması için ilk hareketi kolaylaştırmak için kullanılır. Ana sargı ve Yardımcı sargı bobinleri bulunmaktadır ana sargı 90 Derecelik  faz farkı oluşturulacak şekilde ayarlanmıştır. Sargılar arasındaki faz farkı hareket için ilk enerji torkunu sağlamaktadır.

 

Daimi Devre Kondansatörü (Sürekli)

Cihaz kondansitörü sadece ana sargı üzerinde bulunuyorsa buna daimi kondansitör adı verilmektedir. Genel maksat aynıdır bu kondansitör olmadanda motor çalışmasına devam eder tek farkı kompresörün fazla akım çekmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
İletişim Adresi